Przed trzydziestką, bierni, zapomniani i bez kwalifikacji
900 tys. młodych Polaków wypadło poza zawodowy margines. Po te zasoby pracy trzeba sięgnąć. Ale jak?
Nie pracują, nie uczą się, nie dokształcają się. Nie potrafią się odnaleźć w rzeczywistości, często są zniechęceni. Tzw. pokolenie NEET (z angielskiego neither in employment nor in education and training) w Polsce kurczy się w ostatnich latach, ale to nadal duża rzesza 890 tys. osób. Stanowią prawie 13 proc. młodych w wieku 15–24 lat.
Z Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności wynika, że większość tej grupy stanowią kobiety. Połowa to osoby w wieku 25–29 lat. Prawie dwie trzecie z nich chciałoby podjąć jakieś zajęcie (choć jedna trzecia w ogóle o tym nie myśli), jednak podobny odsetek jest biernych nawet w poszukiwaniu pracy.
– Niezaradność i brak wiedzy, jak odnaleźć się na rynku pracy, jest największym problemem w tej grupie młodych ludzi – zaznacza Joanna Tyrowicz z ośrodka badawczego GRAPE i Uniwersytetu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta