Pół miliona źle chronionych na roli
Praca | Komisja Europejska rozstrzygnie, czy pomysł rządu na tanie ręce do pracy w rolnictwie jest zgodny z unijnym prawem.
Prezydium NSZZ Solidarność podjęło decyzję w sprawie zaskarżenia do Komisji Europejskiej ostatniej nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, która wprowadza możliwość zatrudniania pomocników rolnika, zwanych parobkami. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach w ten właśnie sposób zostanie zatrudnionych ponad pół miliona osób. Najczęściej to Ukraińcy przyjeżdżający do Polski na uproszczonych zasadach. Wiele wskazuje, że taka forma zatrudnienia może się okazać niezgodna z unijnym prawem.
Bez ochrony
Zdaniem związkowców, którzy nowelizację nazywają „ustawą parobkową", pomocnika rolnika nie chronią regulacje bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Nie ma więc żadnych ograniczeń np. dotyczących maksymalnego dźwigania przez takich pomocników, ani obowiązku zapewnienia zabezpieczeń przy pracy np. z pestycydami, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia pracowników.
Podstawę skargi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta