Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto przewietrzy pałac prezydencki

04 sierpnia 2018 | Plus Minus | Tomasz Piechal
Nowy pomysł Julii Tymoszenko  na sprawowanie władzy ma się sprowadzać do jak największego zaangażowania obywateli w procesy decyzyjne, co otwierałoby wrota  do polityki nowym ludziom.  Na zdjęciu podczas forum „Nowy kierunek Ukrainy” w czerwcu 2018 r.
źródło: Reuter/Forum
Nowy pomysł Julii Tymoszenko na sprawowanie władzy ma się sprowadzać do jak największego zaangażowania obywateli w procesy decyzyjne, co otwierałoby wrota do polityki nowym ludziom. Na zdjęciu podczas forum „Nowy kierunek Ukrainy” w czerwcu 2018 r.
Gwiazda ukraińskiego rocka Swiatosław Wakarczuk  ma duże szanse zaistnieć w wyborach prezydenckich.  O ile w ogóle w nich wystartuje.
źródło: ITAR-TASS/Forum
Gwiazda ukraińskiego rocka Swiatosław Wakarczuk ma duże szanse zaistnieć w wyborach prezydenckich. O ile w ogóle w nich wystartuje.

Choć do wyborów prezydenckich na Ukrainie pozostał niecały rok, atmosfera polityczna w Kijowie gęstnieje. Swój start zapowiedziała już Julia Tymoszenko. Pozycja Petra Poroszenki nieustannie słabnie. Jednocześnie aż 40 proc. Ukraińców nadal nie wie, na kogo zagłosuje.

Ponad dwie godziny bez najmniejszej przerwy. Tyle przemawiała na konwencji otwierającej jej kampanię wyborczą Julia Tymoszenko. Niewielu jest na Ukrainie polityków, którzy byliby w stanie tak dobrze znieść fizycznie długie publiczne wystąpienie. Była ukraińska premier tym razem wystąpiła z rozpuszczonymi włosami, w eleganckich okularach i gustownej garsonce. To, co wszystkich zaskoczyło najbardziej, nie było jednak związane ze zmianą jej wyglądu (do tego Ukraińcy zdążyli się już przyzwyczaić), ale z inną niż zazwyczaj retoryką, którą wykorzystała.

Po wyjściu na wolność (po odsiedzeniu wyroku za nieprawidłowości przy podpisywaniu kontraktu gazowego z Rosją) Julia Tymoszenko stosunkowo szybko wróciła do typowego dla siebie wizerunku wojowniczki i zaczęła sięgać po skrajnie populistyczne hasła. Reformę emerytalną nazwała „cynicznym zagraniem władz", a zdrowotną (wyprowadzającą Ukrainę z przestarzałego systemu opieki zdrowotnej, praktycznie niezmienionego od czasów ZSRR) „ludobójstwem". Atakowała rząd za podwyżkę opłat komunalnych (przez co, zdaniem liderki Batkiwszczyny, tysiące ludzi straciło mieszkania), choć był to warunek otrzymania pomocy finansowej z Zachodu. Nie bała się używać ostrych słów i rzucać atrakcyjnymi dla sfrustrowanego społeczeństwa hasłami, które często nijak miały się do rzeczywistości.

Podobna strategia nie mogła jednak pozwolić jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11120

Wydanie: 11120

Zamów abonament