Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedwojenna celebrytka

04 sierpnia 2018 | Plus Minus | Stefan Szczepłek
źródło: NAC
Halina Konopacka – przed wojną gwiazda stadionów i salonów
źródło: NAC
Halina Konopacka – przed wojną gwiazda stadionów i salonów
źródło: NAC
źródło: NAC
źródło: NAC
źródło: NAC

Polscy sportowcy zdobyli na letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich 75 złotych medali. Pierwszy wywalczyła Halina Konopacka 90 lat temu. O drugim – Kazimierza Wierzyńskiego – mało kto pamięta.

Przegląd Sportowy" tak pisał o tym wydarzeniu: „A więc spełniły się nasze nadzieje i marzenia. Czerwono-biały sztandar Polski zatrzepotał na głównym maszcie olimpijskim, 20 tysięcy widzów stadjonu amsterdamskiego wysłuchało stojąc mazurka Dąbrowskiego. Zadecydował o tem rzut dyskiem Haliny Konopackiej, która za jednym zamachem zdobyła laur olimpijski i pobiła znowu własny rekord świata. I mimo że program dnia przynosił jedną sensację za drugą, dla nas, grupki Polaków ta jedna chwila, gdy przedstawiciele 47-miu narodów z odkrytemi głowami oddawali cześć naszemu sztandarowi, ta jedna chwila przyćmiła wszystkie inne".

To był pierwszy konkurs rzutu dyskiem kobiet w historii igrzysk. Konopacka wygrała wynikiem 39,62 metra. Wyprzedziła Amerykankę o polsko-żydowskich korzeniach Lillian Copeland (37,08 metra, cztery lata później to ona zdobędzie złoty medal) oraz Szwedkę Ruth Svedberg (35,92 m). Druga Polka, 22-letnia Genowefa Kobielska zajęła ósme, ostatnie miejsce w finale (32,72 m). Startowało 21 zawodniczek.

Piękna i oczytana

Halina Konopacka miała wtedy 28 lat i była kimś w rodzaju celebrytki w czasach, w których na rozebrane do kostiumów sportowych panny patrzono jeszcze jak na dziwowiska. Konopacka nie była już sportową emancypantką, bo nieufność wobec sportsmenek z każdym rokiem malała. Ona zrobiła coś więcej. Nadała im...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11120

Wydanie: 11120

Zamów abonament