Biura i domy mogą mieć więcej niż jedno życie
Trendy | Obieg zamknięty to przyszłość budownictwa
Produkcja – zużycie – śmietnik. Tak dziś wygląda konsumpcja większości dóbr, także na rynku nieruchomości. Ten model ma być z czasem zastąpiony modelem tzw. zamkniętej pętli. Alicja Kuczera, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, podkreśla, że idea gospodarki cyrkularnej w budownictwie spowoduje, iż projektowanie i wznoszenie budynków będzie generowało mniej odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
– Stworzenie budynku cyrkularnego (to neologizm, z ang. circular building – obiekt powstały w zgodzie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego) będzie oznaczało, że żaden materiał budowlany na koniec swego cyklu życia nie stanie się odpadem, ale zostanie ponownie włączony do łańcucha budowlanego – wyjaśnia Kuczera. – Składowanie odpadów budowlanych na wysypiskach będzie wtedy całkowicie zabronione.
Odzyskać energię
Użytkowanie w obiegu zamkniętym to jeden z megatrendów gospodarczych prognozowanych przez Deloitte. – W Europie i na świecie zaczynają się już pojawiać budynki cyrkularne. Jednym z przykładów jest budynek Circl należący do ABN AMRO, zlokalizowany przy głównej siedzibie banku w Amsterdamie – opowiada Alicja Kuczera.
Architekt Anna Baczkowska, menedżer ds. wsparcia technicznego w firmie Armstrong, zauważa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta