Śmierć na grypę i smog
Epidemiologia | Dodatkowa liczba zgonów, jaką odnotowano od 2016 r., tłumaczona jest na wiele sposobów. Większość dróg prowadzi jednak do kardiologii. tekst powstał w ramach cyklu wspierania polskiej medycyny
Jak podaje GUS w „Atlasie demograficznym", najczęstszą przyczyną zgonów Polaków pozostają choroby układy krążenia, stanowiąc średnio ok. połowy zgonów. Problemy kardiologiczne określa się niekiedy jako epidemię XXI wieku.
Kardiolodzy alarmują, że bez zmiany systemu ochrony zdrowia w obszarze chorób serca, umieralność będzie wzrastać. Tym bardziej że w 2017 r. odnotowano 16–17 tys. dodatkowych zgonów. Niektórzy specjaliści upatrują przyczynę tego stanu w niewłaściwym rozlokowaniu środków w systemie ochrony zdrowia i opieki nad pacjentem kardiologicznym. Inni zaś wskazują, że dodatkowe zgony nie są związane z chorobami serca, ale smogiem i grypą.
3 października na konferencji organizowanej w Warszawie przez Koalicję „Serce dla kardiologii" prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna zaapelował do dziennikarzy, aby sprawdzali otrzymywane dane, ponieważ nie zawsze są one rzetelne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta