Internet rzeczy zrewolucjonizuje rynek biur
Jacek Szczygielski | ekspert firmy doradczej Nuvalu Polska
Rz: Czy jesteśmy świadkami końca tradycyjnych biur z zamykanymi gabinetami i przypisanymi do pracownika biurkami?
Jacek Szczygielski, Nuvalu: Wszystko zależy od konkretnej branży i kierunków jej rozwoju pod względem charakteru pracy. Ewolucja w stronę bardziej elastycznych form zatrudnienia sprawia, że własne biurko coraz częściej przestaje być oczywistością. Home office, praca projektowa czy mobilna - w takich przypadkach pracownik pojawia się w biurze tylko wtedy, gdy to konieczne. Nie jest rozliczany z godzin spędzonych w biurze, a z efektów i wartości dodanej, jaką wnosi jego aktywność.
Najbardziej elastyczną formą aranżacji jest open space – jest najbardziej efektywna z punktu widzenia kosztów, ułatwia współdzielenie stanowisk (hot desks), sprzyja też efektywnej komunikacji. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej firm, także z branż uznawanych dotąd za konserwatywne. To np. kancelarie prawne. Część otwiera się również na elastyczną powierzchnię, czyli biura serwisowane i coworkingi. Są jednak branże, które zawsze będą potrzebować dyskrecji własnego gabinetu, dlatego biura w tradycyjnym rozumieniu nie można spisywać na straty. Gabinet wciąż kojarzy się z autorytetem stanowiska i sprzyja prowadzeniu rozmów biznesowych.
Biuro to coś więcej niż miejsce pracy.
Jedno jest pewne - bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta