Opodatkowanie marynarzy – fakty i mity (cz. IV)
Głównym celem Konwencji MLI jest przeciwdziałanie międzynarodowym optymalizacjom podatkowym. Wprowadza ona zmiany do umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartych pomiędzy krajami będącymi jej sygnatariuszami.
W ostatnim artykule cyklu poświęconego opodatkowaniu dochodów marynarzy zostaną wskazane skutki wprowadzenia Konwencji MLI, które mogą być istotne przy rozliczaniu podatków przez tę grupę zawodową. Opiszemy także sposoby, jakie stosuje fiskus, aby zbierać informacje o zagranicznych dochodach swoich obywateli.
Jedną ze zmian, jaką mogła wprowadzić Konwencja MLI, jest zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania – z metody wyłączenia z progresją na metodę zaliczenia proporcjonalnego. Zmiana taka miałaby miejsce wyłącznie wtedy, gdyby oba podpisujące ją kraje zgłosiły taki wniosek lub zgodziły się na taką zmianę oraz ratyfikowały Konwencję.
PROBLEM
∑ Czy konwencja MLI spowoduje, że wszyscy marynarze będą musieli deklarować w Polsce dochody?
Konwencja MLI obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2018 roku,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta