Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niebezpieczeństwa wideoweryfikacji i zbiórek publicznych

28 listopada 2018 | Prawo | Marta Janowska

Stosowanie praktyk „poznaj swego klienta" nie jest 
w Polsce zabronione, ale brak pewności prawnej 
w zakresie działania platform crowdfundingowych 
w Polsce stanowi jedną z barier rozwoju tego rynku – pisze radca prawny.

Nowa ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML) objęła swym zastosowaniem m.in. giełdy kryptowalutowe, e-kantory czy spółki pełniące funkcję tzw. company service providerów, świadczących usługi polegające na wsparciu biznesu poprzez udostępnianie gotowych spółek, adresów siedzib czy członków zarządów. Obejmując giełdy kryptowalutowe zakresem zastosowania tych przepisów, polskie prawo wyprzedziło przepisy unijne. Podczas gdy inne kraje mają na to jeszcze czas.

Dopiero trzy miesiące po uchwaleniu polskiej ustawy uchwalona została tzw. V dyrektywa unijna, włączająca giełdy kryptowalutowe do grona instytucji obowiązanych, zaś w październiku br. Grupa Robocza ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) wpisała w swoje rekomendacje także ryzyko związane z operowaniem na wirtualnych walutach. Z początkiem września odbyło się spotkanie organizowane przez Grupę Roboczą ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF), podczas którego FATF dyskutował ze środowiskiem fin-tech oraz reg-tech o wyzwaniach związanych m.in z kryptowalutami czy systemami DLT, a także z cyfrową identyfikacją, która staje się coraz popularniejsza. Biometria czy odcisk palca stosowane do identyfikowania klientów już nikogo nie dziwią, choć nie są jeszcze powszechne....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11217

Wydanie: 11217

Spis treści
Zamów abonament