Poczet ambasadorów USA w III RP
Autorskie portrety amerykańskich dyplomatów przedstawia sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w latach 2006–2007 oraz były poseł na Sejm RP i do Parlamentu Europejskiego.
John R. Davis Jr. (1988–1990)
Jedna z najbardziej niedocenionych osób z punktu widzenia zasług dla odzyskania niepodległości przez Polskę. W rzeczywistości kierował placówką w Warszawie już od 1983 r. jako charge d'affaires ad interim. Przygotowywał strategię rozmiękczania Jaruzelskiego i jego ekipy, utrzymywał stałe kontakty z przedstawicielami opozycji i Kościoła. Na jesieni 1987 r. z sukcesem zorganizował wizytę w Polsce George'a Busha, który wówczas był wiceprezydentem. W negocjacjach przechytrzył tak sprytnych doradców Jaruzelskiego jak Jerzy Urban i doprowadził do wystąpienia Busha na żywo w telewizji rządowej w paśmie największej oglądalności. W okresie Okrągłego Stołu i po wyborach w 1989 r. jego rezydencja była jednym z centrów operacyjnych trwającej zmiany. Davis instruował liderów Solidarności, jeśli chodzi o technikę głosowania w sprawie wyboru Jaruzelskiego na prezydenta, tak by otrzymał on to stanowisko, ale minimalną przewagą głosów, co udało się perfekcyjnie. Był świadkiem najważniejszych dla ówczesnego pokolenia Polaków wydarzeń: konsekwencji zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki, wizyty Jana Pawła II w Polsce, wyborów 1989 r. i wielu innych.
W lipcu 1989 r. przygotował triumfalną wizytę już wtedy prezydenta Busha w Polsce z prawie tysiącem członków delegacji i obsługi. Polska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta