Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Problemy w „Akwarium”

15 grudnia 2018 | Plus Minus | Marcin Łuniewski
Zamach przeprowadzony  w Wielkiej Brytanii przy użyciu silnie toksycznej substancji zakończył się blamażem GRU.  Na zdjęciu brytyjscy funkcjonariusze przy ławce, na której znaleziono nieprzytomnych Siergieja Skripala  i jego córkę. Salisbury  w południowej Anglii,  8 marca 2018 r.
źródło: AFP
Zamach przeprowadzony w Wielkiej Brytanii przy użyciu silnie toksycznej substancji zakończył się blamażem GRU. Na zdjęciu brytyjscy funkcjonariusze przy ławce, na której znaleziono nieprzytomnych Siergieja Skripala i jego córkę. Salisbury w południowej Anglii, 8 marca 2018 r.
Po brytyjskiej wpadce Wladimir Putin udzielił ostrej reprymendy gen. Igorowi Korobowowi (obaj na zdjęciu  z 2017 r. w Moskwie). Zdaniem niektórych dziennikarzy odbiło się to na zdrowiu szefa wywiadu wojskowego
źródło: AFP
Po brytyjskiej wpadce Wladimir Putin udzielił ostrej reprymendy gen. Igorowi Korobowowi (obaj na zdjęciu z 2017 r. w Moskwie). Zdaniem niektórych dziennikarzy odbiło się to na zdrowiu szefa wywiadu wojskowego

Od czasów ZSRR rosyjski wywiad wojskowy był uważany za formację niezwykle skuteczną i niebezpieczną. Ostatnio jednak jego reputacja została poważnie nadszarpnięta. I to w 100. rocznicę powstania.

Kariera generała Igora Korobowa zakończyła się nagle w listopadzie tego roku. Ten doświadczony oficer w 1973 roku z wyróżnieniem ukończył Stawropolską Wyższą Szkołę Wojskową Pilotów i Nawigatorów. Mimo to długo nie służył w siłach powietrznych. Na początku lat 80. przeszedł szkolenie w Głównym Zarządzie Wywiadowczym (GRU) i rozpoczął w nim pracę.

W styczniu 2016 roku Władimir Putin mianował go szefem wywiadu wojskowego. Chwilę później hakerzy na usługach GRU próbowali wpłynąć na wynik amerykańskich wyborów prezydenckich. Między innymi w uznaniu za tę akcję rok temu generał został wyróżniony tytułem Bohatera Federacji Rosyjskiej.

Czarne chmury zaczęły się zbierać nad Korobowem w marcu. Wówczas spadła na niego fala krytyki za blamaż, jakim była nieudana próba zlikwidowania na terenie Wielkiej Brytanii byłego agenta Siergieja Skripala. W mediach podważano jego kompetencje, a nieudolność agentów GRU sprowadziła na Rosję kolejne sankcje. Według części dziennikarzy te wydarzenia i ostra reprymenda ze strony Putina źle wpłynęły na stan zdrowia generała. Korobow zmarł 21 listopada w wieku 63 lat. W oficjalnym komunikacie prasowym napisano, że odszedł „po poważnej i długiej chorobie".

Nagła śmierć jednego z najważniejszych rosyjskich dowódców i seria porażek podległej mu formacji spowodowały, że najbardziej tajną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11232

Wydanie: 11232

Zamów abonament