Czy doradca doniesie na klienta
Uchylenie obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej wynikające z przepisów o raportowaniu schematów podatkowych może być ryzykowne dla relacji pomiędzy firmami, a osobami profesjonalnie świadczącymi usługi doradztwa podatkowego.
Nałożenie na podatników nowych obowiązków, jeszcze nigdy nie wzbudzało tyle emocji, co obowiązujący od tego roku obowiązek raportowania schematów podatkowych. W poprzednich artykułach („Jak identyfikować schemat podatkowy", Rzeczpospolita z 6 lutego 2019 r., „Księgowy też może mieć obowiązek raportowania", Rzeczpospolita z 13 lutego 2019 r.) pisaliśmy o tym jakie zdarzenia podlegają raportowaniu oraz kto jest do raportowania zobowiązany. Podkreślaliśmy skomplikowany charakter przepisów i pojawiające się problemy interpretacyjne. Wskazane wątpliwości to jednak nie wszystko. Wiele emocji wśród samorządów zawodowych (m.in. doradców podatkowych, adwokatów, radców prawnych) oraz ich klientów wzbudza ograniczenie obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej w przypadku obowiązku raportowania schematów podatkowych.
Tajemnica zawodowa stanowiła od zawsze fundament współpracy pomiędzy klientami a przedstawicielami zawodów zaufania publicznego. Przepisy dotyczące MDR, umożliwiają zwolnienie np. doradcy podatkowego z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej przez klienta, w przypadku powstania obowiązku raportowania schematów podatkowych.
Kiedy przekazać informacje...
W sytuacji, w której u podatnika (jako korzystającego) powstanie obowiązek raportowania schematów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta