Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gospodarczy egoizm może Polsce bardzo zaszkodzić

20 lutego 2019 | Ekonomia i rynek
– Skutki brexitu dotkną również Polski – podkreśla Artur Tomaszewski, prezes DNB Bank Polska podczas prezentacji raportu Kierunki 2019.
źródło: Fotorzepa
– Skutki brexitu dotkną również Polski – podkreśla Artur Tomaszewski, prezes DNB Bank Polska podczas prezentacji raportu Kierunki 2019.

Jeśli nowe trendy gospodarcze, przeciwstawne otwartości i integracji, utrwalą się na dobre, możemy sporo stracić 
– wynika z raportu przygotowanego przez DNB i PwC. Grozi to przykładowo kryzysem systemu emerytalnego. Anna Cieślak-Wróblewska

Przejawów nowej polityki gospodarczej opierającej się na ochronie własnych interesów można dziś znaleźć coraz więcej. To chociażby brexit, wojny handlowe Donalda Trumpa, polityka antymigracyjna, hasła opuszczenia strefy euro we Włoszech czy Francji, idea Unii dwóch prędkości, rządy w Polsce i Węgrzech, które na pierwszym planie stawiają polityczną suwerenności, itp.

Gospodarczy egoizm

– We wszystkich tych zdarzeniach da się dostrzec pewną zmianę w myśleniu o globalizacji, otwartości, integracji gospodarczej – podkreśla Artur Tomaszewski, prezes DNB Bank Polska. – Wszystkie mogą uchodzić za przejaw egoizmu gospodarczego i trendów dezintegracyjnych – dodaje. Pytanie, czy te tendencje staną się nowym paradygmatem gospodarczym? A jeśli tak, jakie konsekwencje oznacza to dla Polski?

Takie pytania – i próbę odpowiedzi na nie – stawia najnowszy raport przygotowany przez DNB Bank Polska oraz firmę doradczą PwC „Kierunki 2019. Nowe nadzieje, nowe zagrożenia w dobie rosnącego egoizmu gospodarczego. Skutki dla polskiej gospodarki i przedsiębiorstw".

Nikt nie zyska

Obecnie dokładne oszacowanie skutków nowego gospodarczego egoizmu nie jest możliwe, ale można się zastanowić, na ile takie trendy są w stanie sprostać największym wyzwaniom współczesności. Chodzi o takie wyzwania, jak starzenie się społeczeństwa w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11286

Wydanie: 11286

Spis treści
Zamów abonament