Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Superbohaterowie natury

20 lutego 2019 | Nauka | Paweł Łepkowski
Być może to niesporczaki jako pierwsze rozpoczną kiedyś kolonizację Marsa
źródło: Shutterstock
Być może to niesporczaki jako pierwsze rozpoczną kiedyś kolonizację Marsa

W przyrodzie nie ma większych twardzieli niż te małe bezkręgowce. Są stworzone, aby przetrwać każdą katastrofę powodującą masowe wymieranie gatunków i rozpocząć ewolucję życia na naszej planecie od nowa.

Jedne z najwytrzymalszych organizmów na naszej planecie mają zaledwie od 0,01 do 1,2 mm długości. Te maluchy mają prawdziwe moce godne supermena, choć pod mikroskopem wyglądają jak bezradne, walcowate niedźwiedzie noworodki. Te sympatyczne maluchy to pospolicie występujące niesporczaki, bezkręgowce zaliczane do grupy pierwoustych – dwubocznych, bardzo małych, symetrycznych zwierząt. Ich walcowate ciała są zakończone zlewającą się z tułowiem głową oraz nieznacznie wyodrębnionymi czterema lub ośmioma parami tułowiowych odnóży, z pazurkowatymi przylgami.

To budzące sympatię zwierzątko, nazywane popularnie niedźwiedziem wodnym, wydaje się niezwykle nieporadne i słabe. Nic bardziej mylnego. Nie ma od niego większego twardziela w całym królestwie zwierząt. Choć całe życie niesporczaków polega głównie na jedzeniu liści i rozmnażaniu, to w sytuacjach zagrożenia życia uruchamiają godny pozazdroszczenia mechanizm kryptobiozy wprowadzający ich organizmy w stan spoczynku wywołany niekorzystnymi warunkami środowiskowymi.

Naukowcy od dawna są zafascynowani tymi zdolnościami przetrwania. Niesporczaki mogą przez wiele lat żyć w stanie hibernacji w temperaturach poniżej -50 st. C. Istnieją nawet udokumentowane przypadki przetrwania tych zwierząt w temperaturze zbliżonej do zera bezwzględnego (-273,15 st. C).

W tych ekstremalnie niskich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11286

Wydanie: 11286

Spis treści
Zamów abonament