Z fabryk uszyją nowe centrum
Teren dawnej fabryki Karola Scheiblera w Łodzi zostanie poddany gruntownej rewitalizacji. Znajdujące się na 8 hektarach zabytkowe budynki zmienią się w mieszkania, biura i lokale gastronomiczne. wojciech maroszek
W centrach polskich miast trudno dziś o miejsce dla dużego obiektu. Rozwiązanie? Przerobienie już istniejących dużych obiektów, najlepiej poprzemysłowych. Odświeżenie, odnowienie, nadanie nowego życia. To inwestycja typu brownfield, którą najczęściej znamy pod hasłem „rewitalizacja". W efekcie powstaje tętniąca życiem przestrzeń, która aktywizuje i mieszkańców, i okoliczne tereny.
Przykład z Zachodu
Na Zachodzie to nic nowego. W Amsterdamie czy Hamburgu stare doki portowe lata temu przerobiono na wielofunkcyjne przestrzenie z dominującą funkcją mieszkalną.
Doki w Dublinie też przeszły rewitalizację i dziś to potężny kompleks Silicon Docs – swego rodzaju biznesowy i technologiczny hub, w którym siedzibę ma m.in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta