Kiedy potrzebne jest A1, a kiedy certyfikat rezydencji
Certyfikat rezydencji to informacja o miejscu zamieszkania osoby fizycznej, natomiast zaświadczenie A1 potwierdza, w którym państwie podlega ona ubezpieczeniom społecznym i jest wydawane m.in. przy delegowaniu pracownika do innego kraju UE.
Zasady ustalania miejsca zamieszkania osoby fizycznej określa art. 3 ustawy o PIT. Znaczenie mają tutaj dwa elementy: długość pobytu lub ośrodek interesów życiowych. Według ww. przepisu za osobę fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce uważa się osobę, która przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym albo posiada w Polsce ośrodek interesów życiowych. Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów międzynarodowych, których stroną jest Polska. Polską rezydencję podatkową można potwierdzić certyfikatem rezydencji wydanym przez urząd skarbowy w Polsce.
Jeśli cudzoziemiec przebywa w Polsce dłużej niż 183 w tym samym roku kalendarzowym, to może on być traktowany jako polski rezydent. Oznacza to, że jego dochody będą opodatkowane w Polsce.
Informacja z ZUS
Z kolei zaświadczenie A1 jest potrzebne w przypadku wykonywania pracy za granicą, w celu potwierdzenia któremu ustawodawstwu dotyczącemu ubezpieczeń społecznych podlega pracownik. Wniosek do ZUS o wydanie zaświadczenia na formularzu A1 może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta