Trzeba umieć prosić o prawnika z urzędu
Jeśli udział adwokata jest niezbędny, sąd powinien go przydzielić, ale najpierw trzeba przekonać go do tej potrzeby. A to już wymaga pewnej wiedzy.
Cała sztuka polega na tym, by przekonać sąd, że adwokat lub radca prawny jest podsądnemu potrzebny w sprawie, a jednocześnie, że sam sobie nie radzi – to zgodna opinia praktyków.
Zasadne roszczenie
Problem pokazuje jedno z ostatnich postanowień Sądu Najwyższego w sprawie o wznowienie postępowania (zakończonej prawomocnym wyrokiem) i przyznanie wnioskodawcy – jak napisał we wniosku do sądu – „uczciwego adwokata" z urzędu oraz o zwolnienie od kosztów w celu „sprawiedliwego rozpoznania spraw i wydania sprawiedliwych wyroków sądowych". Wezwany przez sąd do podania uzasadnienia skargi powód napisał, że skarży zapadły krzywdzący go wyrok, ale nie jest w stanie podać przyczyn wznowienia, gdyż dotychczasowe orzeczenia oparte były na kłamstwach strony przeciwnej. Dlatego oczekuje ustanowienia adwokata z urzędu, który konkretne zastrzeżenia sądowi wyłuszczy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta