W stronę miast bez gotówki
Płatności bezgotówkowe, na przykład za bilet komunikacji czy za parkowanie, to szybkość i wygoda dla użytkowników, ale też wymierne korzyści dla miast je wprowadzających. Londyn oszczędza 24 mln funtów rocznie. Artur osiecki
Zarówno z danych rządowych, jak i rynkowych wynika, że coraz więcej osób w Polsce odchodzi od gotówki na rzecz elektronicznych metod płatności. To stabilny trend, któremu nie ma się co dziwić, bo takie płatności są szybkie i wygodne.
Jak podaje resort przedsiębiorczości i technologii, Polacy mają już ponad 32 mln kont osobistych, jest prawie 20 mln użytkowników bankowości internetowej, a w naszych portfelach znajduje się ponad 40 mln kart płatniczych. Polacy przyzwyczaili się do elektronicznych form płacenia i są z nich zadowoleni. Prowadzi to do konstatacji, że jest to potencjał, który warto wykorzystać także na polu rozwoju zbliżeniowych rozwiązań dla smart cities.
Jak podkreśla w swoim komentarzu Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, w wielu polskich miastach coraz powszechniejsze stają się systemy opłat za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta