Tylko właściciel towarów odliczy VAT zapłacony przy imporcie
Jeśli wartość zaimportowanych komponentów nie stanowi części kosztów składających się na wynagrodzenie dla spółki za usługi montażu finalnego produktu, to nie ma ona prawa do odliczenia podatku naliczonego zapłaconego od importu.
Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28 stycznia 2019 r. (0115-KDIT1-3.4012.822.2018.2.BJ).
Spółka spytała w trybie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, czy przysługuje jej prawo do odliczenia VAT z tytułu importu towarów (komponentów), które wykorzystuje w procesie produkcji. Komponenty są nabywane spoza UE przez spółkę matkę z siedzibą poza UE i przywożone do Polski, gdzie realizowana jest odprawa celna. Spółka córka z siedzibą w Polsce, która jest wskazana w dokumencie SAD jako odbiorca komponentów, dokonuje zgłoszenia celnego oraz uiszcza z tytułu importu należne cło i VAT. Spółka montuje gotowy produkt wykorzystując zaimportowane towary (komponenty). Właścicielem komponentów i produktu gotowego pozostaje nieunijna spółka matka, a unijna spółka córka fakturuje ją wyłącznie za wykonaną usługę montażu. Koszt komponentów nie jest wliczany w cenę wyświadczonych usług. W ocenie polskiej spółki, ma ona prawo do odliczenia VAT od zaimportowanych towarów (komponentów), ponieważ została wskazana w dokumencie SAD, zapłaciła należności celno-podatkowe, a w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta