Odwołanie zgromadzenia wspólników – nadal są pytania
Możliwość odwołania zgromadzenia wspólników wynika wprost z Kodeksu spółek handlowych od 1 marca tego roku. Nowy § 4 art. 235 kodeksu spółek handlowych stanowi, że zwołujący zgromadzenie ma prawo je odwołać, chyba że zwołanie nastąpiło z wniosku wspólników mniejszościowych. Wówczas to oni mają wyłączne prawo odwołania. Katarzyna Bilewska
Nowelizacja k.s.h. z 9 listopada 2018 r. (dalej: nowelizacja), wprowadzając tę istotną gwarancję dla praw mniejszości, nie rozstrzyga jednak podstawowych praktycznych problemów związanych z odwołaniem zgromadzenia. Wręcz przeciwnie: wywołuje wątpliwości i stwarza ryzyka dla spółek, zwłaszcza dotkniętych sporem korporacyjnym.
Nowa regulacja, stare ryzyka
Ustawodawca w nowelizacji nie wskazał ani terminu, ani sposobu odwołania zgromadzenia.
Wątpliwe jest, że odwołanie zgromadzenia nastąpi w taki sposób, że będzie bezdyskusyjne i skuteczne wobec wszystkich wspólników, a ich prawa do udziału w zgromadzeniu będą honorowane. W przeszłości zdarzało się, w związku z brakiem regulacji odwołania, że tylko do części wspólników docierała skutecznie informacja o odwołaniu, a wspólnicy niepowiadomieni jednak odbywali zgromadzenie, także, że udziałowcy odmiennie oceniali, czy w ogóle doszło do odwołania, i procedowali podejmując wadliwe uchwały (wyrok SN z 3 kwietnia 2009, II CSK 604/08, wyrok SN z 26 czerwiec 2003, V CKN 419/01). Nowelizacja nie usunęła tych zagrożeń, aktualnych zwłaszcza w sytuacji konfliktu w spółce.
Dla porównania, procedura zwołania zgromadzenia jest ściśle uregulowana (art. 238 i nast. k.s.h.). Jej formalizm stanowi dla wspólników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta