Implant mowy dla osób sparaliżowanych
Dzięki wszczepieniu siatki elektrod zaprojektowanych do rejestrowania aktywności mózgu, naukowcom udało się przekształcić sygnały mózgowe w syntezowane zdania.
Osoby całkowicie sparaliżowane, które nie potrafią mówić, często polegają na małych ruchach gałek ocznych, aby przekazać swojemu otoczeniu najprostsze słowa. Jest to niezwykle żmudny i męczący proces. Dotychczasowe próby skonstruowania urządzenia, które przetwarzałoby impulsy elektryczne mózgu w mowę, nie przyniosły pomyślnych rezultatów. Nadzieję budzą dopiero badania ogłoszone w najnowszym wydaniu prestiżowego magazynu „Nature".
Koniec samotności
Naukowcom z University of California w San Francisco udało się za pomocą wszczepionego do mózgu implantu przetworzyć sygnały między neuronami w syntezowaną mowę.
Niektóre z tych zrekonstruowanych słów, wypowiadane przez wirtualny głos, były nieco zniekształcone. Ale ogólnie zdania są zrozumiałe i pozwalają na werbalny kontakt z osobami, z którymi kontakt był dotychczas niezwykle utrudniony.
Przez lata naukowcy rejestrowali poszczególne impulsy mózgowe, żeby przypisać im odpowiednie znaczenie werbalne. Dzięki temu stworzyli mapę sygnałów i odpowiadających im...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta