Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zbliża się koniec zatorów płatniczych

26 kwietnia 2019 | Biznes i finanse | Łukasz Lewicki

Z Europejskiego Raportu Płatności wynika, że w 2017 r. aż 52 proc. polskich przedsiębiorców zostało zmuszonych do zaakceptowania dłuższych terminów płatności niż wynikałoby to z umowy. Z kolei blisko 23 proc. należności handlowych jest realizowana po umówionym terminie zapłaty.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wraz z Ministerstwem Finansów przygotowały projekt ustawy, której celem jest ograniczenie tego typu zjawisk. Planowane zmiany mają ułatwić walkę z zatorami płatniczymi w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Jakie regulacje przygotowano, aby poprawić rzetelność kontrahentów? Jeden z przewidzianych w tym zakresie mechanizmów dotyczy wysokości odsetek. Obecne odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych wynoszą 9,5 proc. Wartość ta jest sumą stopy referencyjnej NBP (1,5 proc.) i ośmiu punktów procentowych, co wynika wprost z ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Stopa referencyjna NBP wynosząca obecnie 1,5 proc. jest najniższa od momentu rozpoczęcia jej wyznaczania i pozostaje niezmienna od 5 marca 2015 r.

Waloryzacja odsetek ustawowych

W dłuższym okresie taki sposób wyznaczania poziomu odsetek wpływa negatywnie na płynność finansową polskich przedsiębiorców. Ich kontrahentom bardziej się bowiem opłaca przeciąganie płatności niż zaciąganie kredytów obrotowych z oprocentowaniem kształtującym się przeciętnie na poziomie ok. 10 proc. Co prawda mechanizmem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11341

Wydanie: 11341

Spis treści
Zamów abonament