Energia dla miasta 2050
W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną warto postawić ma odnawialne źródła energii oraz rozbudowę inteligentnych sieci. Smart grid umożliwi lepsze zarządzanie systemem energetycznym.
Do 2050 r. 75 proc. ludzi będzie mieszkało w miastach. Szacuje się, że globalna populacja miast wzrasta o dwie osoby na sekundę. – Chociaż europejskie miasta uważane są za mniej głodne energii (energy-hungry) niż wysoko zindustrializowane metropolie USA czy Australii, to więcej ludzi oznacza więcej gospodarstw domowych i większe zużycie energii elektrycznej – mówi Agnieszka Nosal, dyrektor Oddziału Dystrybucji Grupy Kapitałowej PKP Energetyka. – Zmienia się tzw. profil zużycia energii. Wprawdzie stosujemy urządzenia energooszczędne, ale ich liczba wzrasta. Jeśli dodamy do tego rosnącą popularność elektromobilności (samochody, autobusy, a nawet środki transportu indywidualnego, takie jak hulajnogi i rowery), to widać, że energia staje się dobrem ekologicznym – stwierdza dyrektor PKP Energetyka.
W skali kraju zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie o ok. 2 proc. rocznie, a w przypadku miast – nawet o 6 proc. – Dlatego tak ważne jest zapewnienie największym miastom stabilnych dostaw energii elektrycznej, m.in. poprzez budowę lub modernizację infrastruktury przesyłowej, czyli linii najwyższych napięć i stacji. Dzięki temu możliwe jest doprowadzenie do miast mocy z różnych kierunków, co zwiększa bezpieczeństwo dostaw – tłumaczy Tomasz Tarwacki, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Systemu w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych.
Zgodnie z prawem energetycznym zadaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta