Jak skutecznie prowadzić spory podatkowe
Wnioski o interpretacje indywidualne warto składać tylko wtedy, kiedy spodziewane korzyści uzyskane z pozytywnej odpowiedzi przewyższają ryzyko związane z uznaniem przedstawionego stanowiska za nieprawidłowe.
Każdy, kto prowadzi w Polsce przedsiębiorstwo, w sposób nieunikniony – prędzej czy później zderza się z problemem polskich podatków. To zderzenie nie jest najczęściej przyjemne, a nierzadko kończy się katastrofą. Aby takich negatywnych doświadczeń uniknąć, konieczne jest systemowe podejście do zarządzania podatkami w przedsiębiorstwie, ryzykiem podatkowym i sporami podatkowymi.
Tym artykułem rozpoczynamy cykl artykułów omawiających podstawy takiego podejścia.
Co sprawia problemy...
W pierwszej kolejności musimy jednak określić kluczowe cechy polskiego systemu podatkowego, tak aby móc zarządzać ryzykiem, które ten system generuje.
Faktem powszechnie znanym jest, że polski system podatkowy jako całość nie jest przyjazny dla podatników. Przedsiębiorcy i doradcy narzekają na:
∑ rygorystyczne i formalistyczne przepisy i ich interpretacje,
∑ rozchwiane orzecznictwo,
∑ brak respektowania standardów wynikających z prawa UE,
∑ arbitralność działań organów podatkowych,
∑ profiskalne podejście sądów administracyjnych.
Te cechy sprowadzają się do jednej prostej konstatacji. Nie istnieje jedno prawo podatkowe dla wszystkich.
...i dlaczego
Po pierwsze, rozumienie przepisu, który zostanie zastosowany w danej sprawie, zmienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta