Gdzie najłatwiej o zatrudnienie
Na Mazowszu, Dolnym Śląsku i Śląsku w ofertach pracy można przebierać i grymasić, bo tam firmy szukają coraz większej liczby chętnych. Ale są też miejsca w Polsce, gdzie widać sygnały osłabienia lokalnego rynku. Anna Cieślak-Wróblewska
Niemal co czwarte ogłoszenie o pracę dla specjalistów opublikowane w I kwartale tego roku pochodziło z województwa mazowieckiego – wynika z danych portalu Pracuj.pl. W sumie było ich w tym regionie ponad 37 tys., czyli o 5,4 proc. więcej niż rok temu.
Gdzie jest dobrze...
Mazowsze pozostaje więc regionalnym liderem na rynku pracy, a z danych przygotowanych przez Pracuj.pl dla „Rzeczpospolitej" wynika, że najczęściej pracodawcy szukali tu fachowców do spraw handlu i sprzedaży (20 proc. wszystkich ofert) oraz obsługi klienta (17 proc.). Trzecie miejsce wśród najbardziej poszukiwanych specjalności zajęły te dotyczące spraw finansowych i ekonomicznych – 14 proc. ofert pracy.
Także w województwach dolnośląskim, śląskim i małopolskim pracodawcy zgłaszają duże zapotrzebowanie na pracowników. W I kwartale pojawiło się tu po ok. 15 tys. ogłoszeń, co także oznacza znaczy wzrost w porównaniu z i tak już rekordowo wysoką liczbą ofert rok wcześniej. W każdym regionie najwięcej z nich skierowanych jest również do specjalistów ds. sprzedaży i obsługi klienta. Na Śląsku i Dolnym Śląsku szukają także inżynierów, w Małopolsce zaś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta