Lafayette – bohater dwóch światów
Nie było drugiego takiego europejskiego arystokraty, który tak jak Gilbert du Motier markiz de Lafayette aż trzy razy w życiu skutecznie występowałby przeciw władzy królewskiej. Dzisiaj zapomniany, był jednym z najsłynniejszych i najświatlejszych umysłów swojej epoki.
Markiz Lafayette urodził się 6 września 1757 r. w zamku Chavaniac w Orwenii. Rodzice nadali mu imiona: Marie Joseph Paul Yves Roch Gilbert. Na temat swoich sześciu imion markiz zwykł żartować: „zostałem ochrzczony jak Hiszpan, a imiona świętych, jakie otrzymałem, to patroni, którzy mogli oferować mi ochronę podczas walk".
W 1768 r. 11-letni Gilbert de Lafayette przyjechał do Paryża, aby rozpocząć studia na Collège du Plessis. Na wzór swojego dziadka wstąpił do korpusu kadetów Królewskich Muszkieterów.
24 kwietnia 1770 r. zmarł dziadek Gilberta. W testamencie zapisał 13-letniemu wnukowi ogromny majątek w postaci tysięcy akrów ziemi uprawnej, farm w Bretanii i inwestycji handlowych w Indiach. Młody markiz stał się wtedy jednym z najbogatszych arystokratów w Europie.
9 kwietnia 1771 r. rozpoczął studia w Akademii Wojskowej w Wersalu. Dwa lata później, dzięki protekcji swego przyszłego teścia, księcia Jana de Noailles, młody kadet otrzymał rangę Brevet Lieutenant, co praktycznie otwierało mu drogę do dalszej kariery wojskowej. 11 kwietnia 1774 r. w wieku zaledwie 16 lat Gilbert poślubił w kaplicy rodziny Noailles młodszą o dwa lata Adrienne.
Rudowłosy i bardzo wysoki Gilbert dorastał przy dworze królewskim w Wersalu i tam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta