Ograniczenia związane z udostępnianiem infrastruktury deszczowej
Analizując kwestie związane z udostępnieniem infrastruktury podmiotowi mającemu realizować zadanie odprowadzania deszczówki, trzeba zwrócić uwagę na obwarowania prawne, które mogłyby przeszkadzać a nawet uniemożliwić realizację tego zadania w zamierzonej formie.
Część takich obwarowań wynika ze specyfiki gospodarki komunalnej i statusu jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi tu przede wszystkim o ograniczenia możliwości nieodpłatnego dysponowania mieniem należącym do gminy, wynikające zasadniczo z obowiązku:
- zachowania szczególnej staranności przy wykonywaniu zarządu (tj. gospodarowania mieniem zgodnie z przeznaczeniem określonego składnika majątkowego i potrzebą jego ochrony), oraz
- stosowania zasad prawidłowej gospodarki, wedle których zarządzanie mieniem komunalnym powinno się odbywać w sposób racjonalnie ekonomiczny.
Z uwagi jednak na to, że świadomość szczególnych reguł towarzyszących realizacji zadań w gminach jest relatywnie duża, akurat te kwestie nie są w praktyce źródłem największych wątpliwości.
Pomoc publiczna, środki unijne
Problematyczne są przede wszystkim: możliwość wystąpienia niedozwolonej pomocy publicznej i zagadnienia związane z finansowaniem przedsięwzięć ze środków unijnych.
Pomocą publiczną, zgodnie z definicją zawartą w TFUE (Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – przyp. aut.) jest „wszelka pomoc przyznawana przez Państwo Członkowskie lub przy użyciu zasobów państwowych w jakiejkolwiek formie, która zakłóca lub grozi zakłóceniem konkurencji poprzez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta