Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pozwólmy zbrodniarzowi zachować nadzieję

02 lipca 2019 | Prawo | prof. Barbara Chyrowicz

Niezależnie od postrzeganego wokół nas zła nie wolno nam przestać wierzyć, że człowiek może się zmienić. Dożywocie bez szans na warunkowe zwolnienie to porażka systemu sprawiedliwości.

 

Są zbrodnie tak wstrząsające opinią społeczną, że w debacie nad adekwatną za nie karą pojawiają się głosy, by przywrócić karę śmierci. Jakkolwiek oburzenie jest zrozumiałe, to już jakiś czas temu uznaliśmy, że pozbawianie przestępców życia nie przywraca naruszonej przez nich sprawiedliwości. Najcięższą zasądzaną dzisiaj karą jest kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Nadejdzie dzień...

W dyskusji o zastąpieniu kary śmierci karą dożywotniego więzienia zwolennicy tej pierwszej zwracają czasem uwagę, że dożywocie jest bardziej okrutne, bo osadzony ma świadomość, że jego życie jest już nieodłącznie związane z karą – kres kary to kres życia, „nierozstanie się" z nią aż do śmierci. Zważywszy jednak na to, że „nadzieja umiera ostatnia", dopóki żyje, dopóty może mu towarzyszyć podwójna nadzieja: na to, że czas odbywania kary zasadniczo zmieni jego postawę, i na to, że stosownie do obowiązujących przepisów prawa nadejdzie dzień,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11395

Wydanie: 11395

Spis treści
Zamów abonament