Obowiązujące procedury przy wyznaczaniu kąpielisk
Rada gminy określając wykaz kąpielisk w aktach prawa miejscowego musi zwracać uwagę na konieczność ścisłego realizowania upoważnienia zawartego w ustawie Prawo wodne.
W polskim prawie nie istnieje zakaz kąpania w akwenach nieprzeznaczonych specjalnie do tego celu. Jednak osoby dbające o własne zdrowie i bezpieczeństwo powinny wybierać miejsca do tego przeznaczone. Przyjęta w 2017 r. ustawa – Prawo wodne uregulowała status wód przeznaczonych do korzystania przez kąpiących. W założeniu prawodawcy akweny będące kąpieliskami w rozumieniu ustawy dają gwarancję spędzenia bezpiecznego wypoczynku nad wodą, co wynika z restrykcyjnych wymogów jakie muszą zostać spełnione przez takie miejsca.
Zadanie własne gminy
Prowadzenie gospodarki wodnej jest zadaniem własnym gminy. Szczególną formą realizacji tego zadania jest wykonywanie przez gminy obowiązków określonych w prawie wodnym. Ustawa przewiduje, że korzystanie z wody polegające na kąpaniu się w niej jest możliwe w „kąpieliskach" i „miejscach okazjonalnie wykorzystywanych" do kąpieli (definicje patrz ramka).
Zadania z zakresu wyznaczania kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli (dalej miejsc) zostały powierzone radom gmin. Organ stanowiący wskazuje takie miejsca oraz sezon kąpielowy obowiązujący w danej gminie w uchwale będącej aktem prawa miejscowego.
Do przeznaczenia danego obszaru na taki cel konieczny jest uprzedni wniosek organizatora kąpieliska lub miejsca, który przedkłada się wójtowi. W wypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta