Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konsumenci własnej ulgi

29 lutego 2020 | Plus Minus | Jan Maciejewski

Bardziej podziwiał, niż rozumiał to, z czym się właśnie zetknął, ale to w zupełności wystarczyło. Senator Tomasz Buddenbrook, szanowany obywatel, właściciel świetnie prosperującej firmy zbożowej, siedział w altanie swojego ogrodu w Lubece od dobrych kilku godzin, ale myślami zawędrował już daleko stąd, daleko na Wschód. Kierował się przeczuciem i poszlakami, tu i tam pojedyncze zdanie, użyte sformułowanie wzmacniało w nim przekonanie, że gdzieś tu musi być odpowiedź, taka, po której nie trzeba już pytać o nic więcej. Znalazł ją w rozdziale poświęconym śmierci, obietnicy wielkiej ulgi, silniejszej od jakiegokolwiek ziemskiego spełnienia.

Główny bohater „Buddenbrooków. Dziejów upadku rodziny" Tomasza Manna przeżył największy duchowy wstrząs swojego życia podczas lektury Artura Schopenhauera, Marco Polo europejskiej filozofii. Jak podróżnik był pierwszym, który przywiózł ze Wschodu przyprawy i opowieści, rozbudził ciekawość i żądzę przygód, tak filozof znalazł tam receptę na ukojenie całej ciekawości i wszystkich żądz tego świata. Te dwie wielkie podróże, fizyczna i intelektualna, są klamrą spinającą historię nowoczesnego Zachodu. Pierwsza była zapowiedzią wielkich odkryć, ekspansji i rozwoju na nieznaną dotąd skalę, druga – obietnicą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11596

Wydanie: 11596

Zamów abonament