Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gołębie pokoju nie doniosły

04 kwietnia 2020 | Plus Minus | Piotr Żelazny
źródło: Wada Sanzō
źródło: Daderot

Do tej pory powodem kłopotów z organizacją wielkich imprez sportowych były głównie wojny. Tokio pierwszy raz igrzyska miało zorganizować w roku 1940, ale musiało czekać aż 24 lata, by w końcu powitać olimpijczyków. Teraz z powodu koronawirusa znów musi wykazać się cierpliwością, trzeba mieć nadzieję, że tylko przez rok.

Pierwsze igrzyska, które się nie odbyły, to te zaplanowane na 1916 rok. Miały być rozegrane w Berlinie. Kandydatura niemieckiej stolicy okazała się lepsza niż zgłoszenia Aleksandrii, Cleveland, a także Amsterdamu, Brukseli i Budapesztu. 8 czerwca 1913 roku uroczyście oddano do użytku główną arenę zbliżających się igrzysk – Deutsches Stadion. Otwarcia dokonał cesarz Wilhelm II Hohenzollern, przy okazji obchodów 25-lecia jego panowania. Były pokazy gimnastyczne, gry i parady. „New York Times" pisał o „niemal religijnym żarze i militarnej pompie" z jaką dokonano otwarcia. Wypuszczono 10 tysięcy gołębi, które miały zanieść pokój całemu światu, a na widowni zgromadziło się 30 tysięcy ludzi.

Jedną z imprez towarzyszących planowanym na 1916 rok igrzyskom miał być tydzień sportów zimowych. W programie znalazły się hokej, narty biegowe, łyżwiarstwo szybkie oraz figurowe. Ta impreza oczywiście też się nie odbyła, ale stanowiła inspirację do zorganizowania pierwszych zimowych igrzysk (w 1924 roku w Chamonix).

Jak wiemy, gołębie pokoju nie doniosły, wkrótce wybuchła I wojna światowa i berliński stadion stał się szpitalem polowym, a po niej, chociaż rozgrywała tam mecze piłkarska reprezentacja, w 1933 roku został zburzony i na jego miejscu wybudowano nowy, gdyż Berlin znów został gospodarzem igrzysk. W 1936 roku odbyły się one w cieniu zbliżającej się kolejnej wojny i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11626

Wydanie: 11626

Zamów abonament