Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez kary za złamanie prawa?

23 kwietnia 2020 | Kadry i Płace | Joanna Kalinowska

Resort pracy uważa, że obniżenie wymiaru czasu pracy cudzoziemcowi jest nielegalne, ale pracodawca dokonujący takiej zmiany nie podlega odpowiedzialności za wykroczenie.

Takiej odpowiedzi udzieliło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 10 kwietnia 2020 r. na pytanie Redakcji Rzeczpospolitej > patrz ramka „Odpowiedź urzędu". Pytanie jest bardzo istotne, ponieważ brak obniżenia wymiaru czasu pracy cudzoziemca przekreśla możliwość ubiegania się o wsparcie z tzw. tarczy antykryzysowej. Przepisuje ona, że przedsiębiorca, który wskutek zagrożenia Covid-19 odniósł wskazany w ustawie spadek obrotów, może uzyskać dofinansowanie na pracowników, których z tego powodu obejmie przestojem albo obniżeniem wymiaru czasu pracy, zmniejszając im równocześnie wynagrodzenie. Bez przestoju czy obniżki etatów, które skutkują zmniejszeniem pensji, dofinansowanie od państwa nie przysługuje.

Problem w tym, że w przypadku cudzoziemców zmniejszenie etatu wymaga legalizacji zmiany warunków zatrudnienia określonych w zezwoleniu na pracę (lub zezwoleniu na pobyt i pracę) albo w oświadczeniu o powierzeniu pracy wpisanym do ewidencji prowadzonej przez urząd pracy. Pisaliśmy o tym w Rzeczpospolitej 16 kwietnia 2020 r. w artykule „Bez dofinansowania na cudzoziemców".

Niestety zmian w tym zakresie nie wprowadza również tzw. tarcza 2.0, tj. ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Ustawodawca nie przewidział odstępstwa od konieczności zalegalizowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11641

Wydanie: 11641

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament