Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniejszy etat to niekoniecznie krótsza praca

23 kwietnia 2020 | Kadry i Płace | Aleksander Kuźniar
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Obniżenie wymiaru czasu pracy pracownikom, do których pensji pracodawca chce uzyskać dofinansowanie, nie musi oznaczać zmniejszenia im liczby godzin pracy w najbliższych miesiącach. Nadal kluczowy jest tu okres rozliczeniowy. ALEKSANDER KUŹNIAR doradca prawny, audytor, trener, specjalista z zakresu praktycznego stosowania prawa pracy oraz ochrony danych osobowych

 

Wymiar czasu pracy pracownika nie jest elementem stałym i niezmiennym umowy o pracę. Strony umowy mogą porozumieć się co do jego zwiększenia lub zmniejszenia w dowolnym momencie. W braku porozumienia pracodawca może zastosować wypowiedzenie zmieniające ten element stosunku pracy.

Nie więcej niż o 20 proc.

Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU poz. 374 ze zm.) wprowadziła w art. 15g możliwość starania się przez przedsiębiorców o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników pod warunkiem wprowadzenia w zakładzie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy. Obniżenie wymiaru czasu pracy może nastąpić o maksymalnie 20 proc., jednak nie więcej niż do 0,5 etatu. Następuje ono na podstawie porozumienia zawieranego ze związkami zawodowymi lub – w razie ich braku – przedstawicielami załogi. W tym przypadku pracodawca nie musi dokonywać indywidualnych zmian w umowach o pracę na zasadzie porozumień stron lub wypowiedzeń zmieniających. Musi natomiast przekazać kopię tego porozumienia okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 5 dni roboczych od jego zawarcia.

Zwykle pracodawcy nie łączą takiej zmiany z obowiązującym pracownika okresem rozliczeniowym czasu pracy. Często do zmiany wymiaru czasu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11641

Wydanie: 11641

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament