12 tysięcy wniosków o pomoc
Rafał Wiśniewski, szef NCK: wicepremier Piotr Gliński zwiększył budżet programu „Kultura w sieci" z 20 mln do 80 mln zł.
Narodowe Centrum Kultury jest operatorem programu pomocy dla instytucji kultury. Jakie są jego zasady?
Obecna sytuacja wywołana przez pandemię jest szczególnie trudna dla twórców kultury i środowisk artystycznych. Jeszcze kilka tygodni temu wielu z nich planowało wydarzenia w instytucjach lub w plenerze, które teraz nie mogą być realizowane. W bardzo krótkim czasie, w ciągu trzech tygodni, z inicjatywy wicepremiera i ministra kultury profesora Piotra Glińskiego został uruchomiony program dotacyjny „Kultura w sieci". Odpowiedzieliśmy na nową sytuację, kiedy – zgodnie z ideą „Zostań w domu" – artyści i twórcy samorzutnie podejmują w internecie ciekawe inicjatywy, by odbiorcy mieli możliwość kontaktu z kulturą i korzystania z wydarzeń artystycznych, które najbardziej ich interesują. Pragnęliśmy uruchomić te działania artystyczne, które mogą być za pomocą nowoczesnych technologii może nie zastąpione, ale realizowane dla dobra odbiorców kultury. W sieci pojawiły się liczne publikacje książkowe, filmy, spektakle, czytania, oprowadzania po galeriach, muzeach i miejscach ważnych z punktu widzenia kultury i dziedzictwa narodowego. Uaktywnił się potencjał kulturotwórczy i zintensyfikowały nowe kompetencje, w tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta