Tarcza 2.0: rozszerzone i nowe formy wsparcia przedsiębiorców
Pracowników objętych przestojem czy obniżeniem wymiaru czasu pracy można zwolnić zaraz po okresie otrzymywania dofinansowania. Firmy do 49 ubezpieczonych muszą zapłacić tylko połowę składek za trzy miesiące. ŁUKASZ KUCZKOWSKI
Parlament w ekspresowym tempie przyjął kolejną ustawę będącą odpowiedzią na problemy gospodarki wynikłe z rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Ustawa z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-21 (DzU poz. 695) wprowadza kilka nowych instrumentów skierowanych do przedsiębiorców, które mają im pomóc przetrwać ten trudny okres. Ponadto rozszerza inne formy pomocy wprowadzone poprzednimi ustawami.
POŻYCZKI, GWARANCJE, PORĘCZENIA
Nowością jest wsparcie realizowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. wobec tych podmiotów, których trudna sytuacja finansowa jest następstwem Covid-19. W ramach tego wsparcia Agencja oferuje przede wszystkim pożyczki, gwarancje, poręczenia oraz inne instrumenty, których przedmiotem jest finansowanie działalności gospodarczej. Przedsiębiorca będzie musiał to wsparcie zwrócić zgodnie z umową zawartą z Agencją.
Wykaz form wsparcia oferowanych przez Agencję jest publikowany na jej stronie. Na dzień dzisiejszy jest to:
- leasing operacyjny z karencją w spłacie przeznaczony na refinansowanie posiadanych leasingów w komercyjnych spółkach i towarzystwach leasingowych,
- pożyczka obrotowa przeznaczona na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym,
- pożyczka obrotowa finansująca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta