Zakupy w rajach podatkowych to określone obowiązki sprawozdawcze
Przy zawieraniu transakcji z firmą m.in. z Republiki Panamy, Republiki Seszeli, Andory czy Hongkongu konieczne jest sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych. ALEKSANDRA KOCEMBA
W dobie Internetu nie ma znaczenia czy zdecydujemy się kupić usługę lub towar od kontrahenta krajowego, czy zagranicznego. Głównym kryterium wyboru dla wielu przedsiębiorców jest parametr ceny. Podmioty gospodarcze nastawione są na obniżanie kosztów i maksymalizację zysków, drugorzędną kwestią jest zaś to, kto jest drugą stroną umowy handlowej. Wiele konkurencyjnych ofert można znaleźć na rynku podmiotów z rajów podatkowych. Transakcje z tymi podmiotami obarczone są jednak dodatkowymi obowiązkami sprawozdawczymi, o których przedsiębiorca musi bezwzględnie pamiętać.
Konkurencja podatkowa
Przez wielu raj podatkowy jest postrzegany jako miejsce zajmujące się praniem brudnych pieniędzy i oszustwami podatkowymi. W polskim systemie prawa nie występuje termin „raj podatkowy". Rozporządzenie ministra finansów z 28 marca 2019 r. określa kraje i terytoria stosujące szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i są to właśnie tzw. raje podatkowe. Katalog ten wskazuje, że szkodliwa konkurencja podatkowa jest stosowana w systemach podatkowych w 26 krajach i terytoriach.
Unikanie opodatkowania jest przy tym czymś innym niż uchylanie się od opodatkowania. Jest to całkowicie legalny sposób na optymalizację podatkową i ma na celu wykorzystanie przepisów prawnych do zmniejszenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta