Jakie są skutki podatkowe pożyczki dla mikroprzedsiębiorcy
Najmniejsze firmy starające się obecnie przetrwać na rynku mogą ubiegać się o nisko oprocentowaną pożyczkę do 5 tys. zł. Uzyskana pomoc nie jest dla nich przychodem, nawet jeśli później zostanie umorzona wraz z odsetkami. MARCIN SZYMANKIEWICZ
W ramach tarczy antykryzysowej przewidziano wsparcie dla mikroprzedsiębiorców polegające na umożliwieniu im ubiegania się o udzielanie nisko oprocentowanej pożyczki. Pożyczka ta ma pomóc mikroprzedsiębiorcom, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 marca 2020 r., pokryć bieżące koszty prowadzenia tej działalności.
W celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 starosta może, na podstawie umowy, jednorazowo udzielić ze środków Funduszu Pracy pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy, który prowadził działalność gospodarczą przed 1 marca 2020 r. >patrz ramka.
Wniosek o pożyczkę mikroprzedsiębiorca składa do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, po ogłoszeniu naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy. Od 18 kwietnia br. nie ma już wymogu, aby we wniosku o pożyczkę mikroprzedsiębiorca składał oświadczenie o stanie zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r. w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
Pożyczka może być udzielona do wysokości 5000 zł.
Nie trzeba się dzielić z fiskusem
Do przychodów (z działalności gospodarczej) nie zalicza się otrzymanych pożyczek (kredytów), w tym również uregulowanych w naturze (zob. art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT i art. 12 ust. 4...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta