Peryskop, który zmienił wojnę czołgową
Z wynalazku majora Rudolfa Gundlacha jako pierwsza skorzystała polska broń pancerna. Później zaczęto go wdrażać w Wielkiej Brytanii, USA, ZSRR i Niemczech.
Rudolf Gundlach był przed drugą wojną światową szefem Wydziału Projektów i Konstrukcji Biura Badań Technicznych Broni Pancernych. Projektował samochód pancerny wz. 29, a także nadzorował pracę nad czołgiem 7TP oraz nad pojazdami, które miały w przyszłości zastąpić tę konstrukcję. Ten absolwent Politechniki Ryskiej jest jednak przede wszystkim znany jako wynalazca peryskopu odwracalnego wykorzystywanego przede wszystkim w czołgach.
Gundlach opracował swój peryskop w pierwszej połowie lat 30. (najprawdopodobniej w 1934 r.) w Wojskowym Instytucie Badań Inżynierii. Po serii prób i dokonaniu zmian w konstrukcji został on w czerwcu 1935 r. przyjęty na uzbrojenie Wojska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta