100-lecie przyjaźni między Brazylią a Polską
Hadil da Rocha Vianna 27 maja 2020 r. obchodziliśmy 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Brazylią a Polską. Jako ambasador Brazylii w tym pięknym kraju nad Wisłą z tej jakże specjalnej okazji dla naszych społeczeństw i narodów w imieniu wszystkich Brazylijczyków składam gratulacje naszym polskim przyjaciołom.
Równo 100 lat temu, 27 maja 1920 r., pierwszy polski przedstawiciel dyplomatyczny pełniący misję w Brazylii Ksawery Orłowski wręczył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Stanów Zjednoczonych Brazylii Epitácia Pessoa. Akt ten był początkiem oficjalnych stosunków dyplomatycznych między naszymi państwami. Nieco później, 3 czerwca 1921 r., rząd brazylijski wysłał do Polski swojego przedstawiciela dyplomatycznego Rinaldo de Limę e Silvę, który złożył listy uwierzytelniające na ręce Józefa Piłsudskiego, naczelnika niepodległej Polski. W tym czasie Brazylia, która swoją niepodległość ogłosiła w 1822 r., była młodym państwem mającym za moment świętować sto lat swojego istnienia. I dlatego też uznawała i doceniała niezbywalną wartość pełnej wolności i prawa narodu do kreślenia swojego własnego przeznaczenia.
Jeszcze w czasach brazylijskiej monarchii, w latach od 1822 do 1889 roku, brazylijscy cesarze – Piotr I oraz Piotr II – uznawali i cenili prawo Polski do suwerenności. Nie można tu nie pominąć znaczącego gestu cesarza Piotra I w trakcie przedstawienia teatralnego odbywającego się w Paryżu w związku z polskim powstaniem z roku 1830, kiedy wstał i głośno i donośnie krzyknął: „Vive la Pologne libre!". Świadom znaczenia swojego czynu brazylijski władca nie zawahał się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta