Firmy rodzinne to rodzaj specyficznego biznesu
W naszym kraju działają ponad 2 miliony firm rodzinnych. Według GUS wypracowują one 63–72 proc. PKB i łącznie zapewniają około 8 milionów miejsc pracy. Aż 60 proc. firm rodzinnych wysyła swoje produkty zagranicę. Anna Ogonowska-Rejer
Firma rodzinna często kojarzy się z małym przedsiębiorstwem, prowadzonym przez rodzinę, na przykład hotelem, restauracją czy sklepem osiedlowym. Tymczasem w Polsce funkcjonuje bardzo wiele dużych organizacji, którymi zarządzają wielopokoleniowe klany.
Zaufanie i stabilność
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce mamy ponad 2 miliony firm rodzinnych, które przynoszą 63–72 proc. PKB i generują około 8 milionów miejsc pracy. Do najbardziej rozpoznawalnych rodzinnych firm na rynku należą: LPP, Apart, Polpharma, Adamed, Fabryka Mebli Forte czy Drutex.
Firmy rodzinne na rynku spostrzegane są jako godne zaufania, gwarantujące stabilność, pracę w miłej rodzinne atmosferze i kultywujące tradycję. Bycie firmą rodzinną z jednej strony niesie olbrzymie ryzyko dla prowadzenia działalności, odpowiedzialność za współpracowników i pracowników, a z drugiej satysfakcję z sukcesów, pielęgnowanie tradycji, pracę z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta