Najczęściej łamane prawo
Od tysięcy lat istnieją umowne zasady określające sposób prowadzenia konfliktów zbrojnych między narodami. Te zasady zmieniały się pod wpływem nowych prądów filozoficznych i religii. Ale głównie były podyktowane pragmatyzmem.
Wojna czasami napędzała koniunkturę, ale najczęściej stanowiła zagrożenie dla handlu i interesów, stąd pierwsze reguły na nią nakładane były podyktowane przede wszystkim względami gospodarczymi. Pierwsza nowożytna konwencja wojenna podpisana przez Wielką Brytanię i Francję 15 kwietnia 1856 r. w Paryżu zakazywała kaperstwa i określała reguły rekwirowania kontrabandy.
Deklaracja paryska rozpoczęła starania na rzecz konstruowania międzynarodowego prawa humanitarnego. W XIX wieku te zabiegi zaowocowały podpisaniem trzech kolejnych deklaracji: petersburskiej, brukselskiej i tzw. konwencji haskich.
Niestety, większość zasad pozostała jedynie na papierze. Mimo ustanowienia Stałego Trybunału Rozjemczego w 1899 r. i przyjęcia tzw. norm wojny lądowej i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta