Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polscy pionierzy elektrotechniki

04 września 2020 | Rzecz o historii | Ryszard Tadeusiewicz
Profesor Karol Olszewski (trzeci z lewej) wśród współpracowników Instytutu Chemicznego UJ. Widoczny m.in. dr Tadeusz Estreicher (z prawej). Kraków, przed 1915 r.
źródło: NAC
Profesor Karol Olszewski (trzeci z lewej) wśród współpracowników Instytutu Chemicznego UJ. Widoczny m.in. dr Tadeusz Estreicher (z prawej). Kraków, przed 1915 r.

W drugiej połowie XVIII w. Józef Herman Osiński w każdej szkole, w której nauczał, organizował pracownie chemiczne i fizyczne. W XIX stuleciu zabłysnęli inni polscy uczeni, m.in. Stefan Ludwik Kuczyński, Kazimierz Olearski, Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski.

We wcześniejszych artykułach na temat historii elektrotechniki i elektroniki przywoływani byli głównie twórcy zagraniczni, bo to oni budowali fundamenty wiedzy o elektryczności. Wprawdzie w jednym artykule, zatytułowanym „Ojcowie polskiej elektrotechniki i elektroniki" („Rzeczpospolita", 27 marca 2020 r.), wspomniałem o trzech Polakach, którzy zapisali swoje nazwiska w historii elektrotechniki i elektroniki, ale była to wzmianka wyrwana z szerszego kontekstu. Dzisiaj zaczynam cykl artykułów, który będzie systematycznie przypominał polskich pionierów elektrotechniki, bo warto utrwalić pamięć o nich.

Zaczęło się od zakonnika

Wspomniałem już w przywołanym wyżej artykule, że jednym z powodów nieobecności Polaków na listach wymienianych wcześniej twórców był fakt, że w okresie formowania podstaw elektrotechniki i elektroniki Polska nie istniała, a zdolna polska młodzież – zamiast badaniami naukowymi czy pracami inżynierskimi – zajmowała się walką o odzyskanie niepodległości. W efekcie Włosi, Francuzi, Anglicy, Niemcy i Amerykanie zapisywali swoje nazwiska na kartach historii odkryć i wynalazków, Polacy zaś zapisywali nazwiska na listach poległych w kolejnych dramatycznych powstaniach. Nieprzypadkowo w związku z tym pierwszym odnotowanym w historii polskim elektrykiem był... ksiądz, który jako zakonnik nie angażował...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11753

Wydanie: 11753

Spis treści

Biznes

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament