Deweloperzy jednak płacą dywidendy
Firmy, a przynajmniej akcjonariusze, najwyraźniej optymistycznie oceniają sytuację na rynku mieszkaniowym.
Notowani na giełdzie deweloperzy dzielą się ubiegłorocznymi zyskami, choć wiosną, kiedy doszło do lockdownu i załamania sprzedaży mieszkań, wiele spółek zawiesiło politykę dywidendy, a przynajmniej postanowiło wstrzymać się z decyzją. Pomogły wprowadzone w związku z pandemią przepisy pozwalające na odroczenie walnych zgromadzeń podsumowujących 2019 r. Seria ostatnich posiedzeń przyniosła decyzje, by pieniądze inwestorom jednak przekazać.
Zwroty akcji
Dom Development wypłaci rekordową dywidendę, prawie 240 mln zł, co stanowi 94 proc. ubiegłorocznego zysku. Akcjonariusze otrzymają po 9,5 zł na papier. Pierwotna rekomendacja ukazała się w marcu, tuż przed lockdownem, ale już po miesiącu została zawieszona. Na początku sierpnia zarząd uznał, że hojna dywidenda nie będzie stanowić problemu. Co więcej, zarząd podtrzymał deklaracje z wiosny, że intencją jest wypłacanie w kolejnych latach jak najwyższych dywidend przy utrzymaniu silnego bilansu i wysokiej płynności.
Zaskoczeniem okazało się walne zgromadzenie Marvipolu. Na początku sierpnia kontrolowana przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta