Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lenistwo mózgu szkodzi

02 stycznia 2021 | Plus Minus
autor zdjęcia: Adam Chełstowski
źródło: Forum
źródło: Rzeczpospolita

MAREK MIGALSKI, POLITOLOG Jeśli szwagier jest bardzo uczciwym człowiekiem i wielokrotnie pożyczał nam pieniądze, a do tego świetnie zna się na hydraulice, to jesteśmy skłonni mu wierzyć również w przypadku teorii, które wygłasza na temat szczepionek, mimo że nie ma o tym zielonego pojęcia - Marek Migalski, politolog.

Plus Minus: Może zamiast się obrażać na to, że tylu użytkowników serwisów społecznościowych powiela teorie spiskowe, które brzmią absurdalnie, jak choćby ta, że Stanami Zjednoczonymi z ukrycia rządzi szajka pedofilów czczących Szatana, spójrzmy na to z innej strony i doceńmy, że ludzie mają jednak pozytywną potrzebę poznawczą i nie interesuje ich wyłącznie pełna micha i zaspokojenie najniższych żądzy, tylko szukają odpowiedzi na najważniejsze pytania, chcą drążyć, podważać utarte przekonania, odkrywać sens. To chyba dobrze?

To perwersyjne podejście, ono skutkuje tym, że co bardziej „dociekliwi" chwytają za broń i jadą do pewnej pizzerii w Waszyngtonie, gdzie podobno Hillary Clinton i demokraci przetrzymują w piwnicy dzieci i urządzają z nimi seksualne orgie. Wiara w teorie spiskowe jest de facto zaprzeczeniem poszukiwania prawdy – tam nie ma poszukiwania, ale jest jedynie chciejstwo prawdy. Tacy ludzie raczej chcą mieć pewność, a nie drążyć. Plotka jest zdegenerowaną formą wiedzy, której się chwytamy wtedy, gdy rzeczywistość jest dla nas zbyt skomplikowana. A jeśli uznamy, że przyczyną choroby są Żydzi, to co będziemy gotowi zrobić w imię tej „prawdy", by rozwiązać „problem".

Ale czy jest coś dziwnego w tym, że ludzie chcą mieć pewność?

Nie, problem jednak w tym, jak do tej wiedzy podążamy. Niektórzy idą na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11852

Wydanie: 11852

Zamów abonament