Grzech w Grzechyni
JAKUB KOWALSKI Suspendowany ksiądz Piotr Natanek w swojej Pustelni w Beskidzie Niskim, drewnianej warowni z zastępem błędnych rycerzy, wciąż odprawia msze. Czy święte?
Właśnie skończył 60 lat, posiwiał wcześniej, w sercu wciąż maj – wiadomo, miesiąc maryjny. W parafialnym kościele Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim od zawsze lubił patrzeć na słynącą łaskami Maryję, którą w 1979 roku koronował Jan Paweł II – może z podszeptu sekretarza Stanisława Dziwisza, bo po święceniach służył w Makowie i znał Piotrusia z Grzechyni? Chłopak poszedł na księdza i bywał potem w Watykanie; jego zapał duszpasterski, zwłaszcza wśród młodzieży, porównywano do Karola Wojtyły. Przez 25 lat uczył na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego w katedrze Historii Kościoła XIX w. Specjalizuje się w teologii historycznej, zrobił doktorat i habilitację. Jest autorem książek i artykułów.
Na papieskiej uczelni poznał ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego: mieli wspólne zainteresowania ruchem oazowym i lustracją w Kościele. Kilka razy rozmawiali, także w Pustelni w Grzechyni. – Uczestniczyłem w jego rekolekcjach dla młodzieży, co robiło wrażenie ze względu na tłumy, bo Natanek miał świetny kontakt z młodymi. Pozytywnie zaangażowany i emocjonalny, często zapraszany. Nie było w nim chęci oderwania się od władzy kościelnej. Mieścił się w strukturach, nie krytykował działań biskupów. Z kardynałem Franciszkiem Macharskim nie miał żadnego konfliktu, który nastał dopiero za urzędowania kardynała Stanisława Dziwisza. Czy teraz dojdzie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta