Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe technologie w sądzie (2)

20 stycznia 2021 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska

Aneta Łazarska E-rozprawa a edukacyjno-wychowawcza rola sądu.

Wszyscy znamy dokładnie każdy szczegół procesu i scenę ścięcia na szafocie Anny Boleyn, drugiej żony Henryka VIII. Ten przeszedł do historii jako jeden z najbardziej krwawych władców w dziejach ludzkości, a sam proces był bez precedensu, bo przecież skazana została żona króla. Był w istocie zbrodnią sądową. Rzecz znamienna, że odbywał się publicznie, dlatego znamy dokładnie jego przebieg. Od najdawniejszych czasów wymiar sprawiedliwości jest jawny. O ile narada jest na ogół objęta tajemnicą, o tyle sam proces, rozprawa, ogłoszenie wyroku, odbywa się zawsze publicznie. Publicznie podawane orzeczenie ma wielką moc społeczną i od wieków pełni funkcję edukacyjną. Motywy rozstrzygnięcia i obraz sądu, utrwalane zazwyczaj w przekazach medialnych z procesu, mają wielkie znaczenie dla budowy społecznego zaufania oraz tłumaczenia obywatelom wydawanych wyroków. Wyjątki od zasady jawności muszą mieć swoją wyraźną podstawę konstytucyjną.

Jawność postępowania sądowego

Jawność postępowania sądowego jest konstytucyjną zasadą wymiaru sprawiedliwości, uznawaną za jedną z najważniejszych zasad, na których oparty jest współczesny proces. Artykuł 45 ust. 1 Konstytucji RP przewiduje, że każdy ma prawo do jawnego rozpatrzenia sprawy. Jawność postępowania sądowego sprawia, że staje się transparentne, a wymiar sprawiedliwości dzięki temu jest postrzegany jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11866

Wydanie: 11866

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament