Jak przygotować się do likwidacji spółki z o.o.
Likwidacja spółki wymaga dopełnienia wielu prawnych i księgowych obowiązków. Poziom skomplikowania tego procesu zależy od wielkości spółki oraz od przyczyn ustania jej działalności. Olga Jokiel
Prawidłowe przygotowanie się do tego procesu to klucz do sukcesu i gwarancja pomyślnego zamknięcia spółki bez zbędnych opóźnień.
Cały proces możemy podzielić na trzy etapy: przygotowawczy, rozpoczęcia oraz zakończenia likwidacji.
Podczas każdego z wymienionych etapów przepisy nakładają na spółkę i likwidatorów odmienne obowiązki, które powinny zostać wykonane w ustawowych terminach. Zmiany jakie następują w funkcjonowaniu spółki w trakcie przechodzenia do kolejnych etapów, mają szczególny wpływ na prawidłowy i pomyślny przebieg całego procesu.
Prace przygotowawcze
Podczas tego etapu spółka powinna dokładnie przyjrzeć się swojej dotychczasowej działalności i określić, którymi kwestiami należy zająć się w pierwszej kolejności, aby móc uporządkować jak najwięcej spraw przed ostatecznym przystąpieniem do likwidacji. Podejmując decyzję o likwidacji spółki należy określić moment jej rozpoczęcia, który jest kluczowy dla prawidłowego przebiegu całego procesu. Wyznacza go powzięta przez wspólników uchwała o rozwiązaniu spółki, przy czym za datę rozpoczęcia likwidacji uznajemy dzień powzięcia uchwały, nie zaś dzień ogłoszenia zdarzenia w Krajowym Rejestrze Sądowym. W uchwale powinna również znaleźć się informacja dotycząca wyboru likwidatorów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta