Wybór prewspółczynnika przez podatników
Jeżeli nabywane przez podatnika towary służą jednocześnie do wykonywania działalności mieszanej, a podatnik nie jest w stanie przypisać tych towarów do działalności opodatkowanej, to w takiej sytuacji podatnik nie może dokonać całkowitego odliczenia podatku VAT od tych towarów lub usług. Agnieszka Budziak
Stosownie do art. 86 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako: ustawa o VAT) wykorzystywanie towarów i usług zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, w przypadku gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe, powoduje konieczność odliczania podatku naliczonego z wykorzystaniem tzw. prewspółczynnika. Prewspółczynnik powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.
Sposób obliczania
W stosunku do niektórych rodzajów podatników metody jego obliczania określa rozporządzenie Ministra Finansów z 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (dalej jako: rozporządzenie).
Rozporządzenie przewiduje sposoby określania prewspółczynnika dla:
- jednostki samorządu terytorialnego,
- samorządowej instytucji kultury,
- państwowej instytucji kultury,
- uczelni publicznej,
- instytutu badawczego.
Reguły dotyczące obliczania prewspółczynnika na podstawie rozporządzenia znacząco...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta