Firma płaci za delegowanych prawników i potrąci im podatek
Przeloty, koszty wiz czy wartość ubezpieczenia opłacone przez pracodawcę dla pracownika wysłanego do realizacji kontraktu w innym kraju to jego przychód podlegający opodatkowaniu.
Spór w sprawie dotyczył obowiązków płatnika. Konkretnie chodziło o wydatki ponoszone przez firmę za pracowników – prawników - delegowanych do pracy zagranicę. We wniosku o interpretację spółka tłumaczyła, że do realizacji usług na rzecz zagranicznych klientów czasami deleguje pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie stanowi to podróży służbowej w rozumieniu przepisów prawa pracy, więc nie wypłaca im diet i innych należności z tytułu podróży służbowej.
Jednak podpisuje z nimi aneks do umowy o pracę zmieniający, m.in. miejsce wykonywania pracy oraz stawkę wynagrodzenia. W związku z oddelegowaniem do pracy za granicą w celu realizacji kontraktu, spółka udostępnia pracownikowi bezpłatnie: zakwaterowanie (miejsce noclegowe), przelot tam i z powrotem, ubezpieczenie (m.in. od kosztów leczenia, assistance, NWW, odpowiedzialności cywilnej), a także pokrywa koszty wizy czy innych dokumentów imigracyjnych.
Spółka podkreślała, że poniesienie wydatków związanych z delegowaniem prawnika leży w jej interesie jako pracodawcy, bo zapewnia możliwość zrealizowania prac kontraktowych w przy pomocy wybranego i wyspecjalizowanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta