Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umorzenie pożyczki dla pracownika

20 stycznia 2021 | Rachunkowość

Hubert Śniatała Senior w Dziale Rewizji Finansowej BDO, biuro w Poznaniu Udzielanie pożyczek z ZFŚS jest częstą praktyką stosowaną przez pracodawców, najczęściej na cele mieszkaniowe swoich pracowników. Należy pamiętać, aby każdorazowo brać pod uwagę kryterium socjalne, czyli pracodawca powinien kierować się sytuacją życiową, materialną i rodzinną pracownika, a wręcz od tego uzależnić jej przyznanie, oprocentowanie czy umorzenie.

 

Pożyczka polega na tym, że udzielający pożyczki (pożyczkodawca) zobowiązuje się przenieść na pożyczkobiorcę określoną ilość pieniędzy, a pożyczkobiorca dokonać w określonym czasie zwrotu pożyczonej kwoty. Umowa pożyczki zdefiniowana jest w artykule 720 Kodeksu cywilnego (dalej: k.c.).

Należy pamiętać, że umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej, która nie jest tożsama z formą pisemną. Szczegóły w art. 77 k.c.

Dwa źródła

Pracodawca może przeznaczyć na pożyczki dla pracowników środki obrotowe lub środki pochodzące z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (dalej: ZFŚS), jeżeli oczywiście posiada taki fundusz. ZFŚS to środki pieniężne gromadzone na odrębnym rachunku bankowym, pozyskane z corocznego odpisu na zakładowy fundusz socjalny. ZFŚS tworzony jest na podstawie ustawy, która określa zasady tworzenia funduszu, dopuszczalne formy pomocy i sposoby rezygnacji z działalności socjalnej.

Częściej spotykam się w praktyce z pożyczkami z ZFŚS, dlatego szczegółowo zajmiemy się tym zagadnieniem.

Przeznaczenie środków z ZFŚS

Możliwość przeznaczenia środków ZFŚS na pożyczki dla pracowników wynika bezpośrednio z przepisów Ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Ustawa uzależnia przyznawanie ulgowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11866

Wydanie: 11866

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament